Rules 2017

Rules & Regulations

The 6th Asia Pacific Youth Basketball Cup (SINGAPORE) will follow FIBA rules with modification as follows;

Timing for all games except for first place and third place Finals (which will be fully stopped 8 minute games) will be 4 x 10 minutes quarters with one timeout of one minute per quarter per team. Clock will stop in the last two minutes of last quarter.

  • Time outs will not be allowed to carry over to subsequent quarters.
  • There is no 24 second clock in any games.
  • Defense for U13 Boys and Girls must be man to man defense. (No zone traps allowed but double teaming allowed)
  • Defense for U15 & U18 Boys and Girls can play zone or man to man defense.
  • Any overtime will be 3 extra minutes only.
  • Ball sizes will be size 6 for all U13, U15 & U18 girls and U13 boys with size 7 for U15 & U18 Boys.

Tournament Format

Teams will be competing in a round robin format in each age group pools followed by playoff matches (Quarter, Semi-finals & Finals).

3 points will be awarded for a win, 1 point for a loss.


Specific Tournament Formats for each Age Group Category:


Under 13 Girls
8 Teams

2 pools of 4 teams

  • Players born in 2004 & 2005 or later.
  • Round Robin Format followed by semis and finals.
  • Top 2 teams from each pool progress to the semi finals.
  • Bottom 2 teams will play a final placing match based on the standing in their respective pools as follows:
    • Pool A 3rd v Pool B 3rd for 5th Place
    • Pool A 4th v Pool B 4th for 7th Place
  • U13 Girls Semi Finals as follows:
    • Top of Pool A v Second of Pool B
    • Top of Pool B v Second of Pool A
  • U13 Girls Finals – Winners of semi finals play for the championship, losers for 3rd place.
     
  • Championship winning team receives a trophy, medals & certificate.
  • 2nd – 4th placed team players receive medals & certificate.

Under 13 Boys
16 Teams
4 pools of 4 teams

  • Players born in 2004 & 2005 or later.
  • Round Robin Format followed by quarter, semi and finals.
  • Top 2 teams from each pool progress to the quarter finals.
  • Bottom 2 teams will play a final placing match.
  • Quarter finals schedule as follows:  
    • Game 1-Top of Pool A v 2nd of Pool B
    • Game 2-Top of Pool B v 2nd of Pool A
    • Game 3-Top of Pool C v 2nd of Pool D
    • Game 4-Top of Pool D v 2nd Pool of C
  • Winning teams of ¼ final matches will progress to semi-finals whilst losing teams will receive a final placing game based on the smallest losing point margin in their respective ¼ final game.
     
  • U13 Boys Semi-Finals – Winner of Game 1 v winner of Game 3
    • Winner of Game 2 v Winner of Game 4
  • Finals – Winners of semi finals play for the championship, losers for 3rd place.
     
  • Championship winning team receives a trophy, medals & certificate.
  • 2nd – 4th placed team players receive medals & certificate.

Under 15 Girls
1 pool of 6 Teams

  • Players born in 2002 & 2003 or later.
  • Round Robin Format followed by semis and finals.
  • Top 4 teams progress to the semi finals.
  • Bottom 2 teams will play a final placing match for 5th place.
  • U15 Girls Semi Finals as follows:
    • 1st place v 4th place
    • 2nd place v 3rd Place
  • U15 Girls Finals – Winners of semi finals play for the championship, losers for 3rd place.
     
  • Championship winning team receives a trophy, medals & certificate.
  • 2nd – 4th placed team players receive medals & certificate.

Under 15 Boys
16 Teams

4 pools of 4 teams

  • Players born in 2002 & 2003 or later.
  • Round Robin Format followed by quarter, semi and finals.
  • Top 2 teams from each pool progress to the quarter finals.
  • Bottom 2 teams will play a final placing match.
  • Quarter finals schedule as follows:  
    • Game 1-Top of Pool A v 2nd of Pool B
    • Game 2-Top of Pool B v 2nd of Pool A
    • Game 3-Top of Pool C v 2nd of Pool D
    • Game 4-Top of Pool D v 2nd Pool of C
  • Winning teams of ¼ final matches will progress to semi-finals whilst losing teams will receive a final placing game based on the smallest losing point margin in their respective ¼ final game.
     
  • U15 Boys Semi-Finals:
    • Winner of Game 1 v winner of Game 3
    • Winner of Game 2 v Winner of Game 4
  • Finals – Winners of semi finals play for the championship, losers for 3rd place.
     
  • Championship winning team receives a trophy, medals & certificate.
  • 2nd – 4th placed team players receive medals & certificate.

Under 18 Girls
12 Teams

4 pools of 3 teams

  • Players born in 1999, 2000 & 2001 or later.
  • Round Robin Format followed by quarter, semis and finals.
  • Top 2 teams from each pool progress to the quarter finals.
  • Bottom teams will play another match to decide final placing match as follows:
    • Game 1 - Pool A 3rd v Pool B 3rd
    • Game 2 - Pool C 3rd v Pool D 3rd
  • 9th and 11th placing matches will then be as follows:
     
  • 9th Place - Winners of Game 1 & Game 2
  • 11th Place - Losers of Game 1 & Game 2
     
  • Quarter finals schedule as follows:  
    • Game 3-Top of Pool A v 2nd of Pool B
    • Game 4-Top of Pool B v 2nd of Pool A
    • Game 5-Top of Pool C v 2nd of Pool D
    • Game 6-Top of Pool D v 2nd Pool of C
  • Winning teams of ¼ final matches will progress to semi-finals whilst losing teams will receive a final placing game based on the smallest losing point margin in their respective ¼ final game.
    • U18 Girls Semi-Finals:
      • Winner of Game 3 v winner of Game 5
      • Winner of Game 4 v Winner of Game 6
    • Finals – Winners of semi finals play for the championship, losers for 3rd place.
  • Championship winning team receives a trophy, medals & certificate.
  • 2nd – 4th placed team players receive medals & certificate.

Under 18 Boys
16 Teams

4 pools of 4 teams

  • Players born in 1999, 2000 & 2001 or later.
  • Round Robin Format followed by quarter, semi and finals.
  • Top 2 teams from each pool progress to the quarter finals.
  • Bottom 2 teams will play a final placing match.
  • Quarter finals schedule as follows:  
    • Game 1-Top of Pool A v 2nd of Pool B
    • Game 2-Top of Pool B v 2nd of Pool A
    • Game 3-Top of Pool C v 2nd of Pool D
    • Game 4-Top of Pool D v 2nd of Pool C
  • Winning teams of ¼ final matches will progress to semi-finals whilst losing teams will receive a final placing game based on the smallest losing point margin in their respective ¼ final game.
     
  • U18 Boys Semi-Finals:
    • Winner of Game 1 v winner of Game 3
    • Winner of Game 2 v Winner of Game 4
  • Finals – Winners of semi finals play for the championship, losers for 3rd place.
     
  • Championship winning team receives a trophy, medals & certificate.
  • 2nd – 4th placed team players receive medals & certificate.